.NET Boy

نوشته های یک پسر علاقه مند به برنامه نویسی دات نت

کتاب تقویت اراده و انضباط شخصی

کتاب درباره تقویت اراده و انضباط شخصی

 

سلام دوستان. امروز میخوام چند کتاب خوب درباره تقویت اراده و انضباط شخصی و از بین بردن تنبلی بهتون معرفی کنم. البته روانشناسها میگن هیچ وقت برچسب تنبلی به خودتون نزنید و اصلآ بهتره از این واژه برای خود یا دیگران استفاده نکنید. من خودم ضعف اراده دارم که به خاطر مریضی اسکیزوفرنی و افسردگیه و انشالله هر چه زودتر خوب میشم.

توجه :من نه روانپزشک هستم و نه روانشناس. تحصیلاتم تا پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک است. اما دوست دارم چیزایی رو که یاد گرفتم به دیگران انتقال بدم.

 اگه میبینید مدتیه کم حوصلگی یا بی حوصلگی و تنبلی در شما بوجود اومده احتمال اینکه دچار افسردگی شده باشید زیاده. افسردگی اگه خفیف باشه خودتون میتونید با انجام فعالیتهایی از بین ببریدش. با مطالعه کتاب یا مقالات اینترنتی در مورد از بین بردن افسردگی. یا مشاوره با یک روانشناس. اما اگه میبینید اراده انجام تمرینات رو ندارید و هر کاری میکنید نمیتونید بر تنبلی خود غلبه کنید این یعنی اینکه افسردگی شما شدید است و باید به روانپزشک(قبلنا بهش میگفتند دکتر اعصاب و روان) مراجعه کنید تا براتون دارو تجویز کنه. هرگز خودسرانه دارویی مصرف نکنید. حتمآ زیرنظر متخصص باشید. وقتی دکتر دارو رو نوشت ازش بپرسید که دارو بعد از چند روز اثرش ظاهر میشه؟ و بعد از چند روز اگه اثرش ظاهر نشد یا ناکافی بود دوز دارو رو بالا ببرید؟ و چقدر دوز رو بالا ببرید؟ بازم میگم، خودسر کاری نکنید. اگر سوالی براتون پیش اومد و تا نوبت بعدی فاصله بود حتمآ با دکتر تماس بگیرید. پیش خودبخود دارو رو قطع نکنید. چون افسردگی به شکلی بدتر از روز اول برمیگرده.

کتاب اول "قدرت انضباط شخصی" نام داره و اثری از نویسنده معروف کتابهای موفقیت یعنی برایان تریسی هست. در مقدمه این کتاب گفته شده که اگه بخوایم به مهمترین عامل موفقیت از بین صدها عوامل موفقیت اشاره کنیم، اون عامل انضباط شخصی هست. یا بعبارتی اراده. به کار بستن اراده. و درواقع مهمترین عامل ناکامی و به موفقیت نرسیدن درصد بالایی از انسانها در زندگی نداشتن اراده و انضباط شخصی است. هزاران بهانه برای شکست می توان برشمرد اما دریغ از یک دلیل خوب. چرا عده ای موفق ترند؟ چرا عده ای شادترند؟ و ثروتمندترند؟ راز اصلی موفقیت چیست؟
شاید بگید نقش تفکر و اندیشه مهمترین عامل موفقیت است. خب، سالهاست که کتابهای فراوانی درباره تفکر مثبت منتشر میشه و خیلیها این کتابها رو میخرن و میخونن. پس چرا به اون اندازه به جمعیت انسانهای موفق اضافه نشده؟ مطمئنآ دلیلش نداشتن اراده هست. زیرا برای مثبت اندیش شدن هم باید اراده کرد. اگر اراده کنید و با تمرین مستمر فکری، مثبت اندیش شوید و بعد با استفاده از تکنیکهای مثبت اندیشی در موقعیتهای خاص برا هدایت کائنات جهت رسیدن به خواسته ها استفاده کنید، اونوقت حتمآ از انسانهای موفق دنیا خواهید بود. بخش زیادی از کتابهای برایان تریسی در مورد فکر مثبت و تکنیکهای مثبت اندیشی است.
اگر شما آدم با اراده ای هستید و مشکلی از این بابت ندارید و میخواید از اراده خودتون برای زندگی بهتر و کسب و کار استفاده کنید این کتاب رو بگیرید و مطالعه کنید تا ارادتون قویتر هم بشه. اما برای کسانی که مشکل ضعف اراده دارن، برای پی بردن به اهمیت انضباط شخصی مقدمه و فصل اول این کتاب کافیه! کتاب رو جایی نگه کنید تا بعد از مطالعه و تمرین کتابهای بعدی و قوی شدن اراده، کامل مطالعه کنید و تمرینهای کتاب رو انجام بدید. کاری که خودم دارم میکنم! البته مطالعه این کتاب شاید برا خیلیها ضرورت نداشته باشه، اما کتابهای بعدی واسه تنبلها واقعآ ضروریه.

کتاب دوم "انضباط شخصی در 10 روز (چگونه از فكر به عمل برسیم)" نام داره و اثری از تئودور برایانت است. کتابی کاربردی که برای اشخاص با اراده ی ضعیف واقعآ مفید و اثربخش است. اما این کتاب بیشتر برای دست به کار شدن برای کارهای شغلی است. برای تغییر افکار ناخودآگاه و غلبه بر وسوسه های بُعد تنبل انسان و تقویت چشمگیر اراده. گرچه من هنوز تمریناتش رو شروع نکردم و تنها راهنما و مقدماتش رو خوندم (شصت و اندی صفحه اول). اما با خوندن همین مقدار فهمیدم که تمریناتش واقعآ تاثیرگذار، عملی و موثره. اونطور که خودش گفته قبل از نوشتن این کتاب سالها مشغول برگزاری سمینارها و جلسات آموشی برای تقویت انضباط شخصی بوده. برای از بین بردن تنبلی تکنیک خیلی ملایمی به کار برده. شاید چه در بخش مقدمات و چه در بخش تمرین با خوندن تکنیکهای اولیه بگید این کتاب چاره ساز نیست. اما لطفآ تا آخر و با دقت بخونید. باید با دیدی امیدوارانه و مثبت به آینده اراده خود نگاه کنید و از تلقین استفاده کنید. کار اونطور که فکر میکنید هم سخت نیست. فقط کافیه چند گام اول که معمولآ برا خیلیها سخت است رو بردارید تا رو دور بیفتید و جزئی از عادت شما بشه تا دیگه براتون دشوار نباشه. اما اگه شغل در زمینه یکی از علایقتون باشه که از اون لذت هم میبرید. یه نکته مهم. انتظار نداشته باشید که همیشه به شما خوش بگذره! چه آدم پرکار و سخت کوش باشید و چه آدم بیکار و آماده طلب، طبق قانون دنیا، ناراحتی ها و چالشها بر شما نازل خواهد شد. حتی اگه فرزند یک میلیاردر باشید و در رفاه کامل زندگی کنید. زندگی اینه. فقط اینو بدونید که آدمهای شکرگذار کمتر دچار ناراحتی ها و ناملایمات میشن.
اگه انگلیسی مسلط اید نسخه اصلی و ترجمه نشده این کتاب که انگلیسی و با عنوان "Self-Discipline in 10 Days" است رو میتونید از این لینک دانلود کنید.
در مورد مطالعه این کتاب باید یه نکته ی مهم رو بگم. سعی کنید جملات مربوط به افکار منفی که در این کتاب ذکر شده رو سریع و سطحی از روی اونها رد شید تا تاثیر چندانی در احساسات و افکار شما نذاره و سعی کنید در حین خوندن کتاب فکر مثبت داشته باشید و احساس خوبی داشته باشید. البته هرگز در مقابل افکار منفی مقاومت و فشار نشون ندید. چون اگه به خودتون فشار بیارید که "اصلآ نباید فلان فکر منفی تو سرم بیاد" ، این فکر بیشتر و قویتر میشه. اگر فکری منفی تو سرتونه اجازه بدید بیاد و اونو بیان کنه و از ذهن شما خارج شه. و پس از اون فوری افکار مثبت را در ذهن جاری کنید.
اما در هر صورت تضمین نمیکنم که این برای شما موثر باشه! چون خودم نتونستم ازش فایده ببرم.
کتاب رو که با دقت مطالعه کردید و تمرینهاشو انجام دادید تا اراده واقعی تون رو بدست آوردید، بعد برید سراغ کتاب اول و کامل بخونید و بهش عمل کنید.

برای خرید اینترنتی کتاب، من دو وبسایت که خودم کتابها رو از اونها خرید میکنم رو بهتون معرفی میکنم. جیحون دات نت و بخوان دات کام.

اما همین حالا، برای تقویت اراده بد نیست به این لینک هم سر بزنید و نکات مهم و مفیدی رو در این باره مطالعه کنید. چکیده ای است از سه کتاب انگلیسی درباره افزایش قدرت اراده.

توجه داشته باشید که این پست چندین بار آپدیت شده و شاید در آینده باز هم آپدیت شده و کتاب های جدیدی معرفی شود.

پی نوشت اول:

زیاد مفید نبود حذف شد.

پی نوشت دوم :

تقویت اراده با هیپنوتیزم

اگه اراده نسبتآ قوی دارید، یعنی اونقد ضعیف نباشه که حوصله گوش دادن فایلهای صوتی هیپنوتراپی نداشته باشید، و میخواید خیلی قویتر شه، میتونید از تلقین 21 روزه با عبارات تاکیدی و هینوتراپی صوتی کمک بگیرید. این لینک. البته 59000 تومان قیمتشه. قبل از خرید حتمآ دفترچه راهنما رو با دقت مطالعه کنید. اگه دیدید میتونید انجامش بدید اونوقت بخرید و استفاده کنید. این سایت با استفاده از تکنیک تکرار عبارات و جملات مثبت در روزهای متوالی و رسوخ به ناخودآگاه، که تکنیک نویسنده ی معروف و محبوب لوئیز اِل هِی هست، ناخودآگاه شما رو تغییر میده. در ضمن این رو هم بگم که در 21 روز تلقین کاملآ وارد ناخودآگاه میشه، اما اگه میخواید تا آخر عمر این تلقینات پابرجا باشن و دیگه ضعیف نشن، تا 40 روز پشت سر هم گوش کنید. فایل صوتی هینوتیزمی 30 دقیقه ای رو باید شبها قبل از خواب و صبحها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب گوش بدید. همچنین فایل صوتی دیگری که باید در طول روز در زمان بیکاری گوش بدید و پیش خودتون تکرار کنید. توجه کنید که اگه موقع گوش دادن به فایل صوتی هیپنوتیزم خوابتون بره نه تنها اشکالی نداره بلکه بهتر هم هست. چونکه در خواب ما تلقین پذیرتر هستیم. خلاصه اینکه خیلی میتونه کمک کننده باشه. چیزی که گیرتون میاد اراده، اراده و اراده. اونم اراده قوی. اراده فولادین.

بد نیست که بیشتر با لوئیز هی آشنا بشید. گرچه جاش نیست! معروفترین کتابش که باید خوند کتاب شفای زندگی یا کتاب شفای جسم و جان است. هر دو ترجمه یک کتاب هستند. هر کدوم پسندیدید بخرید. این کتاب با عناوین دیگری نیز به چاپ رسیده ولی من همین دو که لینک دادم رو پیشنهاد میکنم. عنوان اصلیش "
You can heal your life" است.

پی نوشت سوم :
چند روز پیش کتاب "زندگی مثبت با 10 اقدام (غلبه بر مشکلات همگانی)"
رو خریدم و مطالعه کردم.  . از این ده اقدام، اقدام شماره 4 خیلی برام مهم و مفید بود. باورها و افکار ناخودآگاهی که باعث تنبلی و کم طاقتی میشن. من 14 صفحه مربوط به اقدام شماره 4 رو عکسبرداری کردم و وارد کامپیوتر کردم و فشرده کردم و درنهایت آپلود کردم. دانلود کنید. این کتاب ارزش خرید کردن رو داره. مترجم این کتاب آقای "مهدی قراچه داغی" هستن و اگه مخالف انتشار این 14 صفحه باشند، من پاک خوام کرد.


پی نوشت چهارم :

کتاب روانشناسی تنبلی


کتاب دوم معرفی شده یعنی "انضباط شخصی در 10 روز" شاید اونطور که فکر میکردم برای همه کارساز نباشه. شایدم فقط برا عده کمی مفید باشه. در عوض یه کتاب دیگه هست که خوبه و تا حالا فروش زیادی داشته. کتاب "روانشناسی تنبلی" که نویسنده اون ادوانس بلس است.

برای تقویت اراده فعلآ میتونید خودتون رو هوشیار بگیرید و سعی کنید کار کنید و از تنبلی و راحت طلبی فاصله بگیرید. اگر "دوری جستن از راحت طلبی" رو در گوگل سرچ کنید مقالات و راهنماییهای مفیدی میتونید ببینید.

 

پی نوشت پنجم :

کتاب از بین بردن تنبلی و بی حوصلگی


این کتاب مجانی و البته مفید رو با عنوان "حسش نیست" با 34 صفحه، که نویسنده اون سید محمد حسنی زاده است رو از این لینک دانلود کنید و استفاده ببرید. قابل ذکره که مطالب یازده صفحه آخر این کتاب مانند بخشی از کتاب معرفی شده در پی نوشت اول است.

پی نوشت ششم :

کتاب قدرت اراده

 اول اینکه این کتاب رو با کتاب "قدرت اراده" از پل ژاگو و کتاب "قدرت اراده" از وین دایر اشتباه نگیرید. نویسنده این کتاب "فرانک رایان" است. چاپ اول این کتاب امسال یعنی سال 1395 منتشر شده. تکنیک این کتاب بر پایه انجام کارهای سخت و طاقت فرسا نیست. بلکه همونطور که در مقدمه کتاب به اون اشاره شده بر اساس جدیدترین و بهترین تکنیکهای روانشناسی تقویت اراده نوشته شده. جهت ترک عادت های بد با خویشتن داری و مبارزه کردن با وسوسه ها. و نیز گام برداشتن و حرکت متوالی برای رسیدن به اهداف. کتاب قدرت اراده رو میتونید از سایت جیحون تهیه کنید. البته میتونید مشخصات کامل کتاب رو در لینک داده شده مشاهده کنید. و همینطور میتونید نسخه دیجیتالی کتاب رو با قیمت خیلی کمتر دریافت کنید. برای این کار باید اول به سایت فیدیبو مراجعه کنید و برنامه کتابخوان رو برا موبایل یا کامپیوتر خودتون دریافت کنید. سپس از داخل برنامه کتابخوان به فروشگاه مراجعه کرده و کتاب رو خرید کنید.

در مورد این کتاب اگه به لینک داده شده در سایت جیحون مراجعه کنید با حرکت دادن ذره بین روی تصویر جلد کتاب توضیحاتی را خواهید دید. توضیحاتی هم که در پشت کتاب آمده را در زیر مشاهده میکنید:

نظرات (5) -

 • Maryam0058

  05/01/1396 01:09:22 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام. بابت کتابهایی که معرفی کردین سپاسگزارم. عالی بود.من خیلی بی نظم و شلخته ام اگه کتاب یا راهکاری در این مورد داشتین ممنون میشم معرفی کنین.در ضمن به خاطر بیماریتون خیلی متاسف شدم و همیشه دعاتون  میکنم

  • Administrator

   05/01/1396 03:27:26 ب.ظ | پاسخ به این نظر

   سلام. خواهش میکنم. ممنون بابت دعا. انشالله که مستجاب میشه. در مورد بی نظمی تون، که البته خودمم این مشکل رو دارم، تا حالا کتابی در این باره ندیدم. بهتره از سایتهای تخصصی روانشناسی کمک بگیرید. من روانشناسی تحصیل نکردم پس خیلی سواد روانشناسی ندارم، یک وبسایت خوب میخواستم بهتون معرفی کنم  ولی الان باز کردم  ظاهرآ مشکل پیدا کرده: www.ravvan.com
   سایتهای مجانی دیگه ای هم وجود داره. باید از گوگل کمک بگیرید.
   برای ایجاد عادت یا ترک عادت بد میتونید از کتابهایی که در این باره معرفی کردم کمک بگیرید:
   dotnetboy.ir/.../%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D8%8C-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA

   یک کتاب دیگه هم خریدم احتمالا خوب باشه، ولی هنوز نخوندمش، این:
   http://www.jeihoon.net/تعادلت-را-حفظ-كن-(9-اصل-براي-ايجاد-عاداتي-مطابق-ميليتان)_78382

   من که به خاطر بی ارادگی ناشی از دارو هنوز تو خوندن بیشتر کتابهام موندم. ولی اینو بگم که خوندن تنها دردی رو دوا نمیکنه. باید کمی زحمت کشید و دانش کسب شده رو عملی کرد. موفق باشید. منم براتون دعا میکنم.

 • مهسا

  07/07/1396 04:52:51 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام ممنون از مطالب مفيدتون ، من مشكل اضافه وزن دارم و تا الان ١٠٠٠ بار رژيم گرفتم كاراي مختلف كردم همه چي رو امتحان كردم حتي دوره لاغري دكتر خردمند رو گرفتم اما مشكل من بي اراده بودنه ، هر كاري رو شروع مي كنم و زود رهاش مي كنم خيلي راحت ارادم رو از دست ميدم و بيخيال ميشم ، ميشه بگين بهترين كتاب براي من الان كدومه؟ واقعا دارم افسرده ميشم

  • Administrator

   07/08/1396 03:58:32 ق.ظ | پاسخ به این نظر

   سلام. شما افسردگی دارید و یکی از عوارض افسردگی بی اراده بودنه. پس هیچ کتابی نمیتونه به شما کمک کنه. اول باید مشکل افسردگی شما حل بشه. بهتره به یک روانپزشک مراجعه کنید تا برای شما داروی ضدافسردگی تجویز کنه. در مورد لاغری هم بهترین راه استفاده از تکنیک EFT است تا در شرایط مختلف به غذا خوردن میل پیدا نکنید. مطلبش در سایت موجوده.

 • Administrator

  07/15/1396 02:01:26 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام. تا چند روز دیگر صبر کنید. اگر براتون ارسال نشد میتونید برید http://mehdikheradmand.com و با شماره داده شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

Loading