فهرست بستن

بازیافتن و تقویت ایمان به خدا

برای بیدار کردن ایمان در قلب باید خدا را یاد کرد، البته نه لحظه ای و نه چند ثانیه و گذرا، بلکه بهتر است با تکرار یکی از صفاتش و اندیشیدن عمیق درباره او و صفتش، و نیز بزرگ جلوه دادن آن در ذهن، و خشوع داشتن، ایمان را در دل بیدار کرد. باید هر روز، و هر روز چندین بار، و هر بار حداقل چند دقیقه در اندیشه خدا رفت و او را بزرگ و پاک دانست. باید عقاید غلط خود را در مورد خدا تصحیح کرد، باید فراوان خدا را شکر کرد، باید خدا را ستود، باید او را پرستید آن گونه که از ما خواسته. خالصانه از خدا بخواهید که شما را به راه راست هدایت کند و به او امیدوار و خوشبین باشید.
موثرترین کار در تقویت ایمان خواندن نماز است. درباره فواید نماز هرچقدر بگم کم گفتم. حدیثی صحیح از پیامبر(ص) که فرموده اند اگر در نماز خواندنت احساس لذت و نزدیکی به خدا نمیکنی زیاد توبه و استغفار کن. بله، باید این کار را ادامه بدی تا خدا دلت را نرم کند. استغفار یعنی طلب بخشش. با تکرار استغفرالله بلافاصله بعد از تموم شدن نماز.
در شبکه دینی کلمه یک تکنیک جالب بیان شد، یک تکنیک ساده و موثر برای اونایی که نماز خوندن براشون سخته. این تکنیک جهت نرم کردن قلب و لذت بردن از نماز است. اینطور گفته شد که چند بار در طول روز هر بار 20 ثانیه فقط به خدا فکر کنید. همین. روی خدا تمرکز کنید و میتونید یکی از عبارات “خدا” ، “یا خدا” ، “یا الله” یا هر چی براتون موثرتر بود یکی رو در این 20 ثانیه تکرار کنید. فقط خدا رو در ذهن داشته باشید. این کار بعد از یکی دو روز جواب میده و نماز خوندن براتون راحت و لذتبخش میشه. بعدش باید اراده خودتون رو برای مدتی به کار بگیرید و نیز فریب شیطان رو نخورید، تا بتونید همیشه نماز بخونید و لذت ببرید.
در مورد نماز اینو باید بدونید که اگه مثل طوطی بخواید بخونید فایده ای نداره (گرچه همون وضو هم خودش باعث کمی آرامش میشه). باید با حضور ذهن نماز خوند و خود را در برابر خدا و خاشع قرار داد. معنی چیزهایی که در نماز میخونید رو خیلی بهتره بدونید، چونکه باعث عمق و لذت هرچه بیشتر نماز میشه و البته احتمال حواس پرتی و به بیراهه رفتن افکار رو کاهش میده. آدمایی که از یاد خدا غافل اند کامیاب نمیشند و به موفقیت هایی ناچیز هم اگر برسند عاقبت به خیر نمیشوند. چیزی که من خودم فهمیدم اینه که اغلب آدمهای موفق آمریکایی که کتاب می نویسند(شایدم همشون) در نوشته هاشون به خدا و توکل کردن به خدا و نزدیک بودن به خدا اشاره کردند. حتی همین “راندا برن” نویسنده کتاب راز که استرالیایی است. کتاب “معجزه” از راندا برن در مورد رسیدن به خواسته ها و خوشبختی از طریق شکرگزاری است رو خوندید؟ مطمئن باشید آدمایی که کافر و از خدا دورند نمیتونن از این کتاب استفاده کنند. چیزی که خودم چند سال پیش تجربه شو داشتم. شاید بگید مگه اونا مسلمونند؟ خدا از دلها با خبر است. لازم نیست حتمآ اسلام به او رسیده باشد. به هر حال افکار و نیات آدمی بسیار گسترده و پیچیده است و خدا همه رو همه جوره امتحان میکنه و فقط خودش درک صحیح و باطن انسانها رو داره و در قالب قوانین به ظاهر ساده و در هم پیچیده کائنات اونا رو در دنیا هدایت یا گمراه میکنه تا رستگار یا بدفرجام بشوند.
جایی خوندم که برای آرامش و رسیدن به اهداف و خواسته ها هر روز مراقبه(مدیتیشن) انجام بدید. فکرشو بکنید، اگه ما بتونیم هر روز، روزی 5 بار مراقبه عمیق انجام بدیم چه آدم خوشبختی خواهیم بود. نماز انسان مومن هم از مراقبه بیشتر اگر نباشه کمتر نیست. همچنین سنت های بعد نماز مانند طلب استغفار و دعا کردن خیلی مفیدند. عادت کردن به استغفار بعد از نماز بنا به حدیث پیامبر و نیز تجربه مردم در زندگی، باعث آرامش و جذب نعمت و مال و روزی است. عجیبه، نه؟ ولی حقیقت دارد. همچنین دعا. که قدرت تلقین و تجسم برای رسیدن به اهداف و خواسته ها رو داره. بدون عوارض ناخواسته. پیش میاد زمانی، موقعیت ها و وضعیت هایی که انسان اصلآ حال و حوصله و انرژی تفکر مثبت و تجسم نداره و فقط میخواد گریه کنه. اونجاست که ارزش دعا بیشتر نمایان میشه. دل انسان اگر از شدت گناهان تیره و سخت نشده باشه که خدا اون رو نپذیره، توفیق دعا برای بنده محیاست.
یه چیزو لازم میدونم اضافه کنم. چیزی که شخصآ تجربه کردم. بعد از هدف گذاری قبل از هر کاری دعا کنید. چه برا هدفهای کوچک و چه برای هدفهای بزرگ. اگه هدفها به نفعتون باشن حتمآ برآورده میشن. اما نباید عجله کرد. پیامبر گفته وقتی دعا میکنید دعا رو برآورده شده در نظر بگیرید. و همچنین پیامبر گفته زیاد دعا کنید.
همچنین اگر به قرآن اعتقاد دارید فراموش نکنید که باید از خدا بطلبید نه کائنات! کائنات یا همون قوانین دنیا یا قدرت ذهن یا فرشته ها یا… اینها همه وسیله اند. روزی رسان اصلی خداست و اگه خدا رو فراموش کنید و قلبآ از چیزای دیگه روزی بطلبید گناه بزرگی مرتکب شدید. چون برای خدا شریک قائل شده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.